Badanie plodnosci poznan

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest zwykłym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wypływają z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem pytania są więc plemniki.

Kiedy powinno odbyć się badanie?Badanie to powinno się przeprowadzić w okresie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je przeprowadzić też po innego typie urazach w ziemi krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed podejściem do poszukiwania muszą stać zrealizowane pewne standardy. Negatywnie na wynik mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi czas abstynencji płciowej (próbka powinna zostać nabyta w stopniu 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (często te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a i nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna także zostać wręczona w obiektywni środek.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich aktywność i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem zalecane są oraz inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u mężczyzn obraca się także innego rodzaju badania hormonalne. Bada się m.in. poziom wolnego i pełnego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą istnieć zarówno wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się to doświadczenia na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Jest wtedy tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono rodzaj mieszania się przeciwciał z plemnikiem. Pragnie istnieć ich naprawdę dużo dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też nowego sposobu infekcje. W końcu ich wykluczenia prowadzone są badania mikrobiologiczne.