Drukarka fiskalna a odliczenie vat

We każdych sklepach, także internetowych, ale dodatkowo w salonach fryzjerskich, kosmetycznych, medycznych również kolejnych pojawiły się kasy fiskalne. I choć klienci nie jednak pamiętają, żeby zabierać ze sobą paragony organizowane przez usługodawcę czy kasjera w zakładzie, to aktualnie oni powinni się zatroszczyć o zabranie wydrukowanego paragonu.

Każda drukarka fiskalna posnet posiada funkcję drukowania paragonu dla konsumenta oraz możliwość drukowania paragonu dla właściciela kasy. Jednocześnie to użytkownik kasy ustala, czy paragony dostarczające do zestawień z fiskusem, planują być wypuszczane na profesjonalnej rolce w klas papierowej, lub może winnym stanowić wyłącznie pisane na cyfrowym nośniku.

W wypadku klienta zabieranie paragonu z kasy fiskalnej jest po jego części. Grupę klientów skarży się, że paragon nie stanowi im do niczego potrzebny, że to drugi papier, który za chwilę wyrzucą, niemniej jednak za niewydanie klientowi paragonu posiadacz kasy może dać mandat. Coraz częściej urzędy skarbowe prowadzą swoich pracowników do sklepów, na stoiska w sercach handlowych czy do celów usługowych, aby sprawdzić, czy klient otrzymał paragon. Dobra jest sytuacja, gdy klientowi został wydrukowany paragon, i użytkownik go nie wziął. Takie paragony należy zniszczyć. Jeśli paragon będzie się znajdować w publicznym miejscu, a klient zdoła już rozwiązań ze sklepu, to zbyt pozostawienie wydruku z kasy fiskalnej odpowiada posiadacz kasy, który że zostać ukarany mandatem skarbowym za niewydanie paragonu klientowi.

Także Ministerstwo Finansów postanowiło przychylić się do upowszechnienia odbierania przez klientów paragonów z kas fiskalnych. Pod koniec 2015 roku została uruchomiona Loteria Paragonowa, w której potrafi wziąć udział każdy właściciel paragonu fiskalnego. Posiadacz paragonu, który dokumentuje zakup towaru albo usługi na kwotę przekraczającą 10 zł, może swój paragon zarejestrować na części loterii, podając m.in. numer kasy fiskalnej, nr wydruku, określając ilość i datę zakupu. Ideą zabawy jest premiowanie szczęśliwych paragonów wartościowymi nagrodami rzeczowymi, losowanymi raz w miesiącu. Raz na kwartał poprawia się dodatkowo premiowana kategoria wystawców paragonów. Posiadacze takich specjalnych paragonów, wystawianych do tej chwili przez fryzjerów i kosmetyczki oraz obecnie przez gabinety medyczne i dentystyczne, mogą wylosować dodatkowo cenne nagrody specjalne.