Kasa fiskalna od 01 marca 2015

Na chyba każdy z nas spotkał się kiedyś w interesach oraz oryginalnych marketach z kasami fiskalnymi. Obecne na nich sprzedawcy podliczają nasze towary i drukują nam paragon. Często ale nie wiemy, do czego dobrze daje taka kasa. W spokoju większość obliczeń można spokojnie wykonać na kalkulatorze. Dlaczego więc kasa fiskalna jest potrzebnym wyposażeniem w moc nazwach a sklepach?

Kasa fiskalna to kasa rejestrująca. Jest zatem narzędzie elektroniczne, którego poleceniem jest rejestracja obrotu, a dodatkowo i ilości podatku. Do wielkości podatku włączamy zarówno podatek dochodowy, kiedy również VAT. Na jego wielkość wpływa sprzedaż detaliczna. Wbrew pozorom niektóre z takich kas nie zawierają pamięci fiskalnej. Wtedy wszystkie dane dotyczące zakupów są widziane w zewnętrznych, odpowiednio zabezpieczonych pamięciach. Jednak jeszcze największą sławą zajmują się kasy fiskalne. Są one kierowane oczywiście w Polsce, we Włoszech i Grecji. Takie kasy posiadają własną pamięć fiskalną o określonych właściwościach. Stanowią one znaczone unikatowym numerem. Przy zakończeniu doby sprzedaży na takiej kasie kierowane są kwoty podatku. Istnieją obecne stawki netto i brutto.

Warto także zdać sobie na pytanie, kto powinien stanowić taką kasę fiskalną. Zależy to dokładnie od danych przychodów każdej spółki lub osoby prywatnej. Jeśli przychody przekraczają daną granicę, należy wtedy zainwestować w sumę fiskalną. Wysokość ścianie jest ustalana przez Ministerstwo Finansów. Istnieje dodatkowo określona grupa towarów, które można sprzedawać tylko wtedy, jeśli potrafi się taką kwotę fiskalną. Chodzi tutaj m.in. o alkohol i wyroby tytoniowe. Po skończeniu doby sprzedaży każdy pracownik danej kasy ma obowiązek wykonać dobowy raport fiskalny. Stanowi on nieodzowny i trzyma później zarejestrowany w myśli danej kasy. Nie wolno go potem zmieniać, ani usuwać.

Oczywiście kasy fiskalne wciąż najczęściej stosowane są w składach i marketach. Jeśli jednak prowadzimy działalność prywatną, i nasze zyski przekroczą pewną granicę, również powinniśmy zainwestować w takie urządzenie elektroniczne. Dzięki niemu będziemy dobra wywiązywać się z wszelkich formalności.